Pas shumë karbohidrateve, kripës, sheqerit apo alkoolit të konsumuar në ditët e festave, vjen një moment mjaft i lodhshëm për trupin që e përjetojnë të gjithë Dhe për ta marrë veten pas pushimeve, për shumë njerëz do të thotë dietë drastike, edhe pse kjo nuk është mënyra më e mirë, […]

Pesë mënyra natyrale për ta nisur shëndetshëm 2020-ën


1) Të shtojmë trajnimin aerobik në programin tuaj. Të paktën tre ose katër seanca aerobike në javë për 30/40 minuta. Për aerobi do të thotë edhe ecje e shpejtë në tapirulan ose me hap më të ngadaltë, ose biçikletë stërvitje, ose më mirë akoma, me rotacion çdo herë një ushtrim […]

Këshilla për një trup me muskuj të ndërtuar me aerobik


Për vite të tëra ka qenë një dilemë e madhe mes ekspertëve se a janë ushtrimet kardio apo ato me peshëngritje më të mira për humbje të peshës. Sipas hulumtimeve të fundit, duket se ky debat më në fund ka përfunduar, transmeton Telegrafi. Hulumtuesit e universitetit Duke kanë treguar se […]

Shkencëtarët: Ky është lloji më i mirë i ushtrimeve për ...Diete verore Dielli shkelqen, temperaturat rriten. Vera eshte stina e “zhveshjes” nga rrobat por edhe nga “dhjami” i tepert! Kjo qe po ju them mund t’ju sjelle ne mendje nje regjim te rrepte dhe disipline te forte por, cfare do te thoshit nese mund t’ja arrini thjesht duke shijuar gjithe […]

Si të shfrytëzoni stinën e verës për të ardhur në ...


Suksesi i mbajtjes se peshes qe ke rrezuar Sipas Organizates Boterore te Shendetesise, sot, ne bote njerezit vdesin me shume nga mbiushqyerja sesa nga mungesa e ushqimit. Me permasat qe ka marre mbipesha dhe obeziteti, dhe pasojat qe ajo shkakton, te rrezosh peshen e tepert shihet si nje nga hapat […]

Te biesh ne peshe dhe te mos i rimarresh kilogramet ...


2
Tershera per femijet Nese deshironi qe femijet tuaj te fillojne diten ne menyre te shendetshme, ofrojuni nje mengjes me qumesht, drithra te cilet permbajne tershere dhe pak fruta te thate. Largojme nepsin Tershera permban shume lloje vitaminash dhe ne sasi te konsiderueshme, si dhe lende inorganike, per te cilat femijet […]

Tershera, ushqimi qe i ben femijet me te zgjuar dhe ...Cfare do te ndodhe nese konsumojme me pak mish? Do te infektohemi me pak nga mikrobet e rrezikshme qe transmetohen nga kafshet te njeriu ne saje te mishit. Do te ngarkohemi me pak me antibiotike dhe hormone Do te rrezikojme me pak nga semundjet kardiovaskulare, diabeti dhe disa lloje kanceri. […]

Me pak mish, me shume jete!


Këto janë lajme të mira për të dashuruarit me çokollatat: ngrënia e tyre ka ndikim pozitiv në performancën konjitive sipas studimit të ri. Performanca konjitive lidhet me konceptet, njohjen e modeleve, gjuhën, vëmendjen, aksionin, zgjidhjen e problemeve dhe imazheve mendore. E publikuar në revistën “Appetite”, studiuesit përdorën të dhëna të […]

Si ndikon çokollata në performancën tuaj?


Frutat e malit janë të shëndetshme dhe të shijshme. E ndihmojnë trupin tonë që në mënyrë të suksesshme të luftojë kundër krijimit të shumë sëmundjeve, kryesisht të atyre të llojit kronik dhe kancerit. Frutat e malit përmbajnë antioksidantë të cilat janë jashtëzakonisht të rëndësishëm për shëndetin e mirë të zemrës, […]

Nuk kanë shumë kalori, nuk trashin dhe ngopin shpejt